Close

BMI Congratulates its 2021 GRAMMY Nominees

Posted in News on November 24, 2020
L-R, Ingrid Andress, Post Malone, Megan Thee Stallion
L-R, Ingrid Andress, Post Malone, Megan Thee Stallion

In a year like no other, BMI is once again very excited to congratulate its many talented affiliates who received GRAMMY nominations in recognition of their contributions to the year’s most impactful music. As the industry’s highest accolade, the prestigious GRAMMY Awards celebrate the very best in the fields of songwriting, composing, crafting and producing, and BMI is very proud that so many of its affiliates have been singled out as contenders for these honors.

In the General Field category, Post Malone made a strong showing, with “Circles” getting nods for both Record of The Year and Song of The Year, along with his album, Hollywood’s Bleeding, getting one for Album of The Year. For the coveted Best New Artist award, BMI affiliates Ingrid Andress, CHIKA, Noah Cyrus, Doja Cat and Megan Thee Stallion are all in the running.

In terms of other multiple nominees, Taylor Swift and Roddy Ricch are tied for six. Swift’s album Folklore is nominated for Album of The Year and Best Pop Vocal Album, while her single “Cardigan” is up for Song of The Year, Best Pop Solo Performance. Swift’s song “Exile” is nominated for Best Pop/Duo Performance, and her song “Beautiful Ghosts” is up for Best Song Written for Visual Media.

Roddy Ricch’s work on “Rockstar” is nominated for Record of The Year, Best Melodic Rap Performance and Best Rap Song. His song “The Box,” meanwhile, is also up for Best Melodic Rap Performance, Best Rap Song as well for Song of The Year.

Close behind with five nominations comes Brittany Howard, who is up for Best Rock Performance and Best Rock Song for “Stay High,” Best Alternative Album for Jaime, Best R&B Performance for “Goat Head” and Best American Roots Performance for “Short and Sweet.”

Beyond her nod for Best New Artist, Megan Thee Stallion is also up for Record of The Year, Best Rap Performance and Best Rap Song for “Savage.”

Other notable nominations include posthumous nods to John Prine, Nipsey Hussle, Pop Smoke, LaShawn Daniels and Frederick “Toots” Hibbert of Toots & The Maytals.

The 63rd GRAMMY Awards were originally scheduled to be held on Sunday, January 31, but concerns over the spread of COVID-19 have caused organizers to postpone the event until Sunday, March 14.

Below is the list of BMI’s nominated affiliates. Congratulations to all, and good luck!


Record of the Year
“Rockstar”
DaBaby* Featuring Roddy Ricch
Chris Dennis, engineer/mixers

“Say So”
Doja Cat

“Everything I Wanted”
Billie Eilish*
Rob Kinelski, engineer/mixer

“Don’t Start Now”
Dua Lipa*
Caroline Ailin & Ian Kirkpatrick, producers; Josh Gudwinn& Ian Kirkpatrick, engineers/mixers

“Circles”
Post Malone
Frank Dukes & Post Malone, producers

“Savage”
Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé*
J. White Did It, producer


Album of the Year
Chilombo
Jhené Aiko
Fisticuffs, producers; Fisticuffs & Christian Plata, engineers/mixers; Jhené Aiko Efuru Chilombo & MacLean Robinson, songwriters

Black Pumas (Deluxe Edition)
Black Pumas
Jon Kaplan, producer; Jacob Sciba, engineer/mixer; Eric Burton, songwriter

Women in Music Pt. III
HAIM*
Jasmine Chen & Matt DiMona, engineers/mixers

Future Nostalgia
Dua Lipa*
Josh Gudwin, engineer/mixer

Hollywood’s Bleeding
Post Malone
Frank Dukes, producer; Adam Feeney & Austin Post, songwriters

Folklore
Taylor Swift
Jack Antonoff & Taylor Swift, producers; Jack Antonoff, Taylor Swift, songwriter


Song of the Year
“Black Parade”
Brittany Coney, Kim “Kaydence” Krysiuk & Rickie “Caso” Tice, songwriters (Beyoncé*)

“The Box”
Samuel Gloade & Rodrick Moore, songwriters (Roddy Ricch)

“Cardigan”
Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)

“Circles”
Adam Feeney & Austin Post, songwriters (Post Malone)

“Don’t Start Now”
Caroline Ailin & Ian Kirkpatrick, songwriters (Dua Lipa*)

“I Can’t Breathe”
Dernst Emile II, Tiara Thomas & H.E.R., songwriters (H.E.R.)

“If the World Was Ending”
Julia Michaels & JP Saxe, songwriters (JP Saxe Featuring Julia Michaels)


Best New Artist
Ingrid Andress
Chika
Noah Cyrus
Doja Cat
Megan Thee Stallion


Field - Pop
Best Pop Solo Performance

“Say So”
Doja Cat

“Cardigan”
Taylor Swift


Best Pop Duo/Group Performance
“Un Dia (One Day)”
J Balvin & Tainy

“Rain on Me”
Lady Gaga

“Exile”
Taylor Swift


Best Traditional Pop Vocal Album
Blue Umbrella
Daniel Tashian

True Love: A Celebration of Cole Porter
Harry Connick, Jr.

Judy
Renée Zellweger


Best Pop Vocal Album
Chromatica
Lady Gaga

Folklore
Taylor Swift


Field – Dance/Electronic Music
Best Dance Recording

“On My Mind”
Sidepiece

“The Difference”
Flume* Featuring Toro Y Moi*
Eric J Dubowsky, mixer

“10%”
Kaytranada* Featuring Kali Uchis*
Neal H. Pogue, mixer


Best Dance/Electronic Album
Planet’s Mad
Baauer


Field – Contemporary Instrumental Music
Best Contemporary Instrumental Album

Take the Stairs
Black Violin

Americana
Romain Collin & Bill Frisell

Live at the Royal Albert Hall
Snarky Puppy


Field – Rock
Best Rock Performance

“Stay High”
Brittany Howard


Best Metal Performance
“Underneath”
Code Orange

“The In-Between”
In This Moment

“Bloodmoney”
Poppy

“Executioner’s Tax (Swing Of The Axe) – Live”
Power Trip


Best Rock Album
A Hero’s Death
Fontaines D.C.

Sound & Fury
Sturgill Simpson


Best Rock Song
“Kyoto”
Morgan Nagler, Songwriter (Phoebe Bridgers)

“Lost in Yesterday”
Kevin Parker, Songwriter (Tame Impala)

“Stay High”
Brittany Howard, songwriter (Brittany Howard)


Field – Alternative
Best Alternative Music Album

Jaime
Brittany Howard

The Slow Rush
Tame Impala


Field – R&B
Best R&B Performance

“Lightning & Thunder”
Jhené Aiko Featuring John Legend

“All I Need”
Ty Dolla $Ign

“Goat Head”
Brittany Howard


Best Traditional R&B Performance
“Wonder What She Thinks of Me”
Chloe X Halle


Best Progressive R&B Album
Chilombo
Jhené Aiko

Ungodly Hour
Chloe X Halle

Free Nationals
Free Nationals


Best R&B Song
“Better Than I Imagine”
Meshell Ndegeocello & Gabriella Wilson, songwriters (Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello)

“Black Parade”
Brittany Coney, Kim “Kaydence” Krysiuk & Rickie “Caso” Tice, songwriters (Beyoncé)

“Collide”
Sam Barsh, Sonyae Elise, Olu Fann & Josh Lopez, songwriters (Tiana Major9 & Earthgang)

“Do It”
Chloe Bailey & Halle Bailey, songwriters (Chloe X Halle)

“Slow Down”
Skip Marley & Gabriella Wilson, songwriters (Skip Marley & H.E.R.)


Best R&B Album
Happy 2 Be Here
Ant Clemons

Take Time
Giveon

To Feel Love/D
Luke James

Bigger Love
John Legend


Field – Rap
Best Rap Performance

“Deep Reverence”
Big Sean* Featuring Nipsey Hussle

“Savage”
Megan Thee Stallion

“Dior”
Pop Smoke

Best Melodic Rap Performance
“Rockstar”
Dababy* Featuring Roddy Ricch

“The Box”
Roddy Ricch


Best Rap Album
King’s Disease
Nas

The Allegory
Royce Da 5’9


Best Rap Song
“The Bigger Picture”
Noah Pettigrew & Rai’shaun Williams, Songwriters (Lil Baby)

“The Box”
Samuel Gloade & Rodrick Moore, Songwriters (Roddy Ricch)

“Laugh Now, Cry Later”
Rogét Chahayed, Daveon Jackson & Ryan Martinez, Songwriters (Drake Featuring Lil Durk)

“Rockstar”
Rodrick Moore, Songwriter (Dababy Featuring Roddy Ricch)

“Savage”
Derrick Milano, Terius Nash, Megan Pete, Bobby Session Jr., Jordan Kyle Lanier Thorpe & Anthony White, songwriters (Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé)


Field – Country
Best Country Solo Performance

“Stick That In Your Country Song”
Eric Church

“When My Amy Prays”
Vince Gill

“Black Like Me”
Mickey Guyton

“Bluebird”
Miranda Lambert


Best Country Duo/Group Performance
“Ocean”
Lady A

“Sugar Coat”
Little Big Town


Best Country Album
Lady Like
Ingrid Andress

Wildcard
Miranda Lambert

Nightfall
Little Big Town

Never Will
Ashley McBryde


Best Country Song
“Bluebird”
Luke Dick, Natalie Hemby & Miranda Lambert, Songwriters (Miranda Lambert)

“The Bones”
Maren Morris & Laura Veltz, Songwriters (Maren Morris)

“Crowded Table”
Brandi Carlile, Natalie Hemby & Lori McKenna, Songwriters (The Highwomen)

“More Hearts Than Mine”
Ingrid Andress & Derrick Southerland, Songwriters (Ingrid Andress)

“Some People Do”
Jesse Frasure & Thomas Rhett, songwriters (Old Dominion)


Field – New Age
Best New Age Album

Songs From the Bardo
Laurie Anderson & Jesse Paris Smith

Form//Less
Superposition


Field – Jazz
Best Jazz Vocal Album

Secrets Are the Best Stories
Kurt Elling Featuring Danilo Pérez

Modern Ancestors
Carmen Lundy


Best Improvised Jazz Solo
“All Blues”
Chick Corea, Soloist Track From: Trilogy 2 (Chick Corea, Christian Mcbride & Brian Blade)

“Moe Honk”
Joshua Redman, soloist Track from: RoundAgain (Redman Mehldau McBride Blade)


Best Jazz Instrumental Album
Waiting Game
Terri Lyne Carrington and Social Science

Trilogy 2
Chick Corea, Christian Mcbride & Brian Blade

Roundagain
Redman Mehldau McBride Blade


Best Large Jazz Ensemble Album
Dialogues on Race
Gregg August

Songs You Like A Lot
Gary Versace


Best Latin Jazz Album
Four Questions
Arturo O’Farrill

Viento Y Tiempo – Live At Blue Note Tokyo
Aymée Nuviola

Trane’s Delight
Poncho Sanchez


Field – Gospel/Contemporary Christian Music
Best Gospel Performance/Song

“Wonderful Is Your Name”
Melvin Crispell III

“Release (Live)”
Ricky Dillard Featuring Tiff Joy

“Come Together”
Rodney “Darkchild” Jerkins, Songwriter

“Won’t Let Go”
Travis Greene; Travis Greene, songwriter

“Movin’ On”
Jonathan McReynolds, Jonathan Caleb McReynolds & Terrell Demetrius Wilson, songwriters


Best Contemporary Christian Music Performance/Song
“The Blessing (Live)”
Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship; Chris Brown, Cody Carnes, Kari Jobe Carnes & Steven Furtick, songwriters

“Sunday Morning”
Lecrae Featuring Kirk Franklin; Denisia Andrews, Jones Terrence Antonio, Brittany Coney, Kirk Franklin & Lasanna Harris, songwriters

“Holy Water”
We The Kingdom; Ed Cash, Franni Cash, Martin Cash & Scott Cash, songwriters

“Famous For (I Believe)”
Tauren Wells; Chuck Butler, Jordan Sapp & Tauren Wells, songwriters

“There Was Jesus”
Zach Williams & Dolly Parton; Casey Beathard, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters


Best Gospel Album
My Tribute
Myron Butler

Choirmaster
Ricky Dillard

Kierra
Kierra Sheard


Best Contemporary Christian Music Album
Run to the Father
Cody Carnes

All of My Best Friends
Hillsong Young & Free

Holy Water
We the Kingdom

Citizen of Heaven
Tauren Wells

Jesus Is King
Kanye West


Best Roots Gospel Album
Beautiful Day
Mark Bishop

20/20
The Crabb Family

What Christmas Really Means
The Erwins

Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album)
Fisk Jubilee Singers

Something Beautiful
Ernie Haase & Signature Sound


Field – Latin
Best Latin Pop or Urban Album

Pausa
Ricky Martin


Best Latin Rock or Alternative Album
Aura
Bajofondo

Sobrevolando
Cultura Profética


Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
La Serenata
Lupita Infante

Un Canto Por México, Vol. 1
Natalia Lafourcade

Bailando Sones Y Huapangos Con Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez
Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez


Best Tropical Latin Album
Infinito
Edwin Bonilla


Field – American Roots Music
Best American Roots Performance

“Colors”
Black Pumas

“Deep in Love”
Bonny Light Horseman

“Short and Sweet”
Brittany Howard

“I’ll Be Gone”
Norah Jones & Mavis Staples

“I Remember Everything”
John Prine


Best American Roots Song
“Cabin”
Laura Rogers & Lydia Rogers, songwriters (The Secret Sisters)

“Hometown”
Sarah Jarosz, songwriter (Sarah Jarosz)

“I Remember Everything”
Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)

“Man Without a Soul”
Tom Overby & Lucinda Williams, songwriters (Lucinda Williams)


Best Americana Album
Old Flowers
Courtney Marie Andrews

Terms of Surrender
Hiss Golden Messenger

World on the Ground
Sarah Jarosz

El Dorado
Marcus King

Good Souls Better Angels
Lucinda Williams


Best Bluegrass Album
Man On Fire
Danny Barnes

North Carolina Songbook
Steep Canyon Rangers

Home
Billy Strings

The John Hartford Fiddle Tune Project, Vol. 1
(Various Artists)


Best Traditional Blues Album
You Make Me Feel
Don Bryant

That’s What I Heard
Robert Cray Band

Cypress Grove
Jimmy “Duck” Holmes

Rawer Than Raw
Bobby Rush


Best Contemporary Blues Album
Live at the Paramount
Ruthie Foster Big Band

The Juice
G. Love

Up and Rolling
North Mississippi Allstars


Best Folk Album
Bonny Light Horseman
Bonny Light Horseman

Thanks for the Dance
Leonard Cohen

Song for Our Daughter
Laura Marling

Saturn Return
The Secret Sisters

All the Good Times
Gillian Welch & David Rawlings


Best Regional Roots Music Album
Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours
Cameron Dupuy And The Cajun Troubadours

Atmosphere
New Orleans Nightcrawlers

A Tribute to Al Berard
Sweet Cecilia


Field – Reggae
Best Reggae Album

Upside Down 2020
Buju Banton

Higher Place
Skip Marley

It All Comes Back to Love
Maxi Priest

Got to Be Tough
Toots & the Maytals

One World
The Wailers


Field – Global Music
Best Global Music Album

Fu Chronicles
Antibalas

Amadjar
Tinariwen


Field – Children’s
Best Children’s Music Album

All the Ladies
Joanie Leeds

I’m An Optimist
Dog On Fleas


Field – Spoken Word
Best Spoken Word Album (Includes
Poetry, Audio Books & Storytelling)
Acid for the Children: A Memoir
Flea


Field – Musical Theater
Best Musical Theater Album

American Utopia on Broadway
David Byrne, principal soloist; David Byrne, producer (David Byrne, composer & lyricist) (Original Cast)

Jagged Little Pill
Tom Kitt, Producer (Glen Ballard & Alanis Morissette, lyricists) (Original Broadway Cast)

Little Shop of Horrors
Alan Menken, Producers (Alan Menken, composer; Howard Ashman, lyricist) (The New Off-Broadway Cast)


Field – Music for Visual Media
Best Compilation Soundtrack for Visual Media

A Beautiful Day in the Neighborhood
(Various Artists)

Bill & Ted Face The Music
(Various Artists)

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
(Various Artists)

Frozen 2
(Various Artists)

Jojo Rabbit
(Various Artists)


Best Score Soundtrack For Visual Media
“Ad Astra”
Max Richter, composer

“Joker”
Hildur Guðnadóttir, composer

“1917”
Thomas Newman, composer

“Star Wars: The Rise of Skywalker”
John Williams, composer


Best Song Written For Visual Media Category
“Beautiful Ghosts [From Cats]”
Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)

“Carried Me With You [From Onward]”
Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)

“Into the Unknown [From Frozen 2]”
Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Idina Menzel & Aurora)

“Stand Up [From Harriet]”
Joshuah Brian Campbell, songwriter (Cynthia Erivo)


Field – Composing/Arranging
Best Instrumental Composition

“Baby Jack”
Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra)

“Plumfield”
Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat)


Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
“Bathroom Dance”
Hildur Guðnadóttir, arranger (Hildur Guðnadóttir)

“Lift Every Voice and Sing”
Alvin Chea, Arranger (Jarrett Johnson Featuring Alvin Chea)


Best Arrangement, Instruments and Vocals
“Desert Song”
Erin Bentlage & Sara Gazarek, arrangers (Säje)

“From This Place”
Pat Metheny, arranger (Pat Metheny Featuring Meshell Ndegeocello)

“Slow Burn”
Nic Hard, arranger (Becca Stevens Featuring Jacob Collier, Mark Lettieri, Justin Stanton, Jordan Perlson, Nic Hard, Keita Ogawa, Marcelo Woloski & Nate Werth)


Best Boxed Or Special Limited Edition Package
Ode to Joy
Jeff Tweedy, Art directors (Wilco)


Field – Historical
Best Historical Album

Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions
Béla Fleck, compilation producer (Béla Fleck)


Field – Production, Non-Classical
Best Engineered Album, Non-Classical

Black Hole Rainbow
Shawn Everett, Engineer (Devon Gilfillian)

Hyperspace
Shawn Everett, Engineer (Beck)

Jaime
Shawn Everett, engineer; Shawn Everett, mastering engineer (Brittany Howard)


Producer Of The Year, Non-Classical
Jack Antonoff
Dan Auerbach
Dave Cobb
Andrew Watt


Best Remixed Recording
“Imaginary Friends (Morgan Page Remix)”
Morgan Page, Remixer (Deadmau5)

“Praying for You (Louie Vega Main Remix)”
Louie Vega, Remixer (Jasper Street Co.)


Field – Production, Classical
Best Engineered Album, Classical

Danielpour: The Passion Of Yeshua
Bernd Gottinger, engineer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)


Field – Classical
Best Orchestral Performance

“Concurrence”
Daníel Bjarnason, conductor (Iceland Symphony Orchestra)


Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
“Healing Modes”
Brooklyn Rider


Best Classical Solo Vocal Album
A Lad’s Love
Jessica Meyer


Best Classical Compendium
Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments And Hallelujahs; Flute Concerto
José Serebrier, conductor


Best Contemporary Classical Composition
Danielpour: The Passion Of Yeshua
Richard Danielpour, composer

Rouse: Symphony No. 5
Christopher Rouse, composer


Field – Music Video/Film
Best Music Video

“Life Is Good”
Future


Best Music Film
Linda Ronstadt: The Sound Of My Voice
Linda Ronstadt

That Little Ol’ Band From Texas
ZZ Top

*Not affiliated with BMI.